Antywirusy.org

Nie daj się wirusom komputerowym!


Przejdź do spisu treści

Darmowe antywirusyWśród oprogramowania antywirusowego obok znanych marek sygnujących wersje płatne na rynku funkcjonują również produkty gratisowe. Ba, wśród popularnych wersji darmowych znajduje się nawet jedna, wymieniona w poniższym spisie, oparta na licencji typu open source.

Avast!

To bodaj najpopularniejszy z bezpłatnych programów tego typu. Posiada całkiem ładny interfejs (obsługujący skórki) i polską wersję językową. Jednak rzecz jasna nie to jest najważniejsze w tego typu aplikacjach.

Jest całkiem skuteczny w zwalczaniu wirusów i trojanów, a obok wersji płatnej (Professional) posiada też edycję HOME - darmową do użytku domowego. Klucz rejestracyjny do niej można uzyskać po bezpłatnej rejestracji na stronie wskazanej w czasie instalacji (o której Avast przypomni po upływie terminu testowego).

BitDefender

Posiadający kilka certyfikatów program antywirusowe wysoko oceniany przez redakcję PC World (trzecie miejsce w teście przeprowadzonym w roku 2007). Posiada swoje wersje nie tylko dla Windows, ale też dla systemów uniksowych (Linux, FreeBSD). Niestety dość mocno spowalnia system. Istnieją zarówno wersje płatne (Pro), jak i darmowe (Free).

ClamWin

Open source'owa alternatywa dla antywirusów o zamkniętym kodzie źródłowym. Projekt ten jest tworzony przez kilku programistów, w tym również Polaka. ClamWin to windowsowa wersja projektu ClamAV (dostępnego na platformach Linux / Unix).

AVG

Kolejny produkt z serii darmowe antywirusy, od konkurencji odróżnia się dość małym obciążeniem systemu. Dzięki temu sprawdza się tez na słabszych komputerach. Niestety skanowanie całego dysku w jego przypadku trwa dość długo. Charakteryzuje się też dość słabym poziomem wykrywania heurystycznego (dotyczącego zagrożeń niezdefiniowanych w bazie danych).