Antywirusy.org

Nie daj się wirusom komputerowym!
System operacyjny Windows jest głównym celem ataków twórców wirusów, robaków i innych tego typu szkodliwych kodów. Jednak nie jedynym. Powoli zwracają się oni w stronę technologii mobilnych. Z rzadka zdarzają się także iście egzotyczne ataki na inne systemy. Pomijając jednak te incydenty, choć wirusy na Windowsa same w sobie innym systemom nie zaszkodzą, mogą uprzykrzyć życie np. w wyniku całej fali maili ze szkodnikami w załącznikach. Dlatego warto i na Linuksie czy Maku sięgnąć po odpowiednie aplikacje.

ClamAV

Clam AntiVirus to program antywirusowy oparty na otwartym kodzie uniksowy program antywirusowy. Posiada też swoją wersję dla systemów z rodziny Windows (ClamWin), a także na Maka (patrz niżej). Świetnie się sprawdza przy skanowaniu odbieranych maili na serwerze. Użytkownicy systemu Linux mogą go tez wzbogacić ułatwiającą pracę nakładką graficzną KlamAV

ClamXav

Odmiana antywirusa Clam w wersji na Apple Mac OS X. Co prawda Mac nie jest zbyt czesto atakowany. Właściwie jest atakowany bardzo rzadko. Ale posiadanie ochrony nie zaszkodzi (zwłaszcza, że Xav jest darmowy).

F-Prot Antivirus

Produkt islandzkiej firmy FRISK. Obok programu antywirusowego dla Windows FSI wydało także edycje dla Linuksa (wersje na stacje robocze i na serwery), systemów BSD czyli FreeBSD, OpenBSD, NetBSD (również "zwykła" wersja i wersja do instalowania na serwerze) i na Sun Solaris, a także na IBM eServers.