Antywirusy.org

Nie daj się wirusom komputerowym!


Przejdź do spisu treści

Mobilne antywirusyPoprzednie teksty mówiły o zagrożeniach desktopowych, ale co z technologiami mobilnymi? Dziś mobilnych wirusów, trojanów i spyware atakujących Windows Mobile / PocketPC, PalmOS czy Symbian OS jest w porównaniu z komputerami stacjonarnymi mało. Nie znaczy to, że w przyszłości się to nie zmieni (zwłaszcza, że na rynku stają się normą coraz nowocześnie telefony, smartphone, palmtopy i inne urządzenia typu PDA). Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które pomagają zabezpieczyć takie urządzenia.

Trend Micro Mobile Security

Firma Trend Micro jako jedna z pierwszych opracowała produkty antywirusowe dla urządzeń mobilnych, zarówno na telefony i smartphone, jak i na PDA (palmtopy, handheldy).

Pakiet dostarczany przez TC jest przeznaczony zarówno na Windows Mobile 5.0 i PocketPC, jak i dla Symbiana. Co więcej zawiera nie tylko moduł antywirusowy, ale tez antyspam oraz firewall.

Kaspersky Security for PDA

W tym przypadku mowa o połączeniu mobilnego programu antywirusowego z ochroną plików przez szyfrowanie.

Produkt opracowany przez Kaspersky'ego działa na kilku różnych mobilnych systemach operacyjnych - Pocket PC, Windows Mobile oraz PalmOS. Baza rozpracowanych zagrożeń może być sprawdzana pod kątem uaktualnień ręcznie lub w określonych odstępach czasu.

F-Secure Mobile Anti-Virus

Swoje rozwiązania dla komórek ma też fińska firma F-Secure (właściwie to jest z nich znana). Ochrona Symbian OS przed szkodnikami działa w tym przypadku w trybie real-time, również spis sygnatur "szkodników" jest często uzupełniany.