Antywirusy.org

Nie daj się wirusom komputerowym!
Może się zdarzyć, że wirus (lub inny szkodnik, np. kod typu malware), który już zainfekował system operacyjny utrudniać będzie aktualizowanie lub w ogóle działanie antywirusa. W takich sytuacjach jeśli nie będziemy chcieli instalować Windowsa od nowa przydatne może okazać się skorzystanie ze szczególnego rodzaju programu antywirusowego, jakim jest skaner online, działający prosto z przeglądarki) Do jego funkcjonowanie oczywiście potrzebne jest aktywne połączenie internetowe.. Kilka dużych firm zajmujących się bezpieczeństwem komputerowym oferuje tego typu skanery antywirusowe. Oto niektóre z nich.

Dr. Web

Skaner, który można znaleźć na stronach Dr. Web dość mocno odróżniający się od innych tego typu technologii udostępnianych przez inne firmy.

Różnica polega na tym, iż skaner antywirusowy Dr. Web nie skanuje całych folderów i dysków, a jedynie konkretne pliki wybrane z poziomu strony WWW. nie jest to zbyt wygodne, ale z drugiej strony można skanowania dokonać w dowolnej przeglądarki zainstalowanej w dowolnym systemie operacyjnym.

Trend Micro

Choć w wersji programowej Trend Micro wychodzi słabiej od konkurencji, skaner online tej firmy wart jest uwagi. Dlaczego? Dzięki oparciu go na technologii Java (inni producenci bazują raczej na ActiveX) skaner TC staje się multiprzeglądarkowy i multisystemowy.

A właściwie powinien się stać. Niestety współpracuje tylko z niektórymi wersjami Javy, przez co od jakiegoś czasu użytkownicy alternatywnych przeglądarek mimo wszystko mają kłopot z dostępem do niego.

MKS

Większość internetowych skanerów antywirusowych opiera się na technologii ActiveX przez co działa tylko w dość przestarzałej przeglądarce Internet Explorer. Takie skanery online udostępnia większość firm antywirusowych.

Przykładem może być oferowany przez polską firmę skaner MKS. Wymaga on skorzystania z przeglądarki IE 6 (z Service Pack 2) lub IE 7.