Antywirusy.org

Nie daj się wirusom komputerowym!
Wirusy, trojany, robaki i tym podobne badziewia nie są jedynymi komputerowymi "szkodnikami", na które trzeba uważać korzystając z internetu. Należy do nich również tzw. złośliwe oprogramowanie (określane również angielskiem terminem malware). Są to moduły typu spyware (szpiegujące poczynania użytkownika i bez jego wiedzy wysyłające w internet raporty na temat jego działań), a także wyświetlające na pulpicie ogromne ilości reklam (tu mowa o modułach adware, nie należy ich jednak mylić z licencją programistyczną o tej samej nazwie). Typowe antywirusy i skanery online mogą w walce z nimi nie wystarczyć gdyż specjalizują się w czymś innym. Dlatego warto sięgnąć po programy antyspyware.

Spybot Search & Destroy

Jeden z najbardziej znanych programów antyspyware. Można go z internetu pobrać za darmo i również darmowo aktualizować listę zagrożeń. Warto jednak zwrócić uwagę na licencję programu, gdyż udostępniany on jest na licencji charityware (a więc autorzy zachęcają osoby zadowolone z aplikacji do wpłacenia pewnych środków na cel charytatywny).

Program oprócz opcji likwidowania "szpiegów" posiada też funkcje zabezpieczające potencjalne luki w systemie przed przyszłymi atakami (opcja "chroń").

Spy Sweeper

Dość rozpowszechniony komercyjny program do zwalczania modułów spyware, malware, usuwa keyloggery, kasuje narzędzia monitorujące użytkownika bez jego wiedzy itp. Kody tego typu Spy Sweeper wykrywa je automatycznie.

Program w wersji testowej po upływie czasu próbnego można użytkować nadal, jednak jeśli nie zostanie zakupiona licencja, aplikacja nie pobiera już wtedy baz z definicjami nowych zagrożeń. Po tym czasie lepiej więc korzystać z pełnej wersji lub zmienić program.

Zmień przeglądarkę internetową

Wiele modułów spyware instaluje się w systemie w poprzez luki bezpieczeństwa w przeglądarce Internet Explorer. Warto o tym pamiętać i zmienić ją na np. Operę, SeaMonkey (dawniej znaną jako Mozilla), czy Firefoksa (wolniejszy od SeaMonkey, choć oparty na tym samym silniku; ma natomiast więcej wtyczek).

Jeśli jednak koniecznie musimy korzystać z Internet Explorera, dokonajmy pewnych zabezpieczeń. Po pierwsze za pomocą Spybota wyłączmy niektóre z zagrażających nam funkcji (opcja "chroń"). Po drugie pamiętajmy o łatach bezpieczeństwa (security patch / update), w szczególności tych zawartych w zbiorczych aktualizacjach typu service pack. Wreszcie z wyjątkiem stron, na których jest to niezbędne (np. na większości skanerów online) wyłączmy kontrolki ActiveX, których luki wykorzystuje wiele twórców złośliwego oprogramowania.